Maj w ogrodzie

Jak wszyscy wiemy – nawet największy amatorzy – że w maju kwitnie wszystko, co możliwe. Nie jest to co prawda ulubiony czas dla alergików, gdyż z reguły cierpią najbardziej, ale dla pozostałej części społeczeństwa wszystko zaczyna wyglądać coraz piękniej. Dotychczasowe łyse krzewy i drzewa szaleją w swojej zieleni, a wszystkie kwiaty zakwitają.

magnolia
W maju mamy także do czynienia z tak zwanym ‚zimnym ogrodnikiem’, który występuje zazwyczaj do 14.05 po tym też terminie nie powinny występować już przymrozki i jak to twierdzę nic złego nie grozi już naszym roślinom. Nic złego, hm. Może się jeszcze trafić ulewny deszcz z gradem, który stratuje nasze pielęgnowane roślinki, ale również na to nie mamy większego wpływu.

4855641_maj-w-ogrodzie
Jeżeli chodzi o prace ogrodowe – maj jest miesiącem, w którym możemy zabrać się za prace porządkowe roślin, które przekwitły już – roślin wiosennych. Możemy również nawieźć glebę, którą przygotowujemy pod wysiew kwiatów jednorocznych, pozbywamy się szkodników glebowych.
W drugiej połowie miesiąca – po ewentualnych przymrozkach – możemy zabrać się za wysiew kwiatów jednorocznych. Jest to czas, w którym nic im już nie grozi i mogą sobie spokojnie wyrastać. Również możemy zabrać się za wysiew nasion: fasoli, rzodkwi, a także kapust.

Maj-w-ogrodzie