Zakładamy trawnik


Dziś zajmiemy się odpowiednim doborem trawy do naszego ogrodu. Opowiem o różnych rodzajach traw i procesie zakładania trawnika, krok po kroku.

Przede wszystkim dobieramy odpowiednią trawę. Jeśli chcemy, by nasz ogród prezentował się najefektowniej, dobrze jest skorzystać ze spacjalnych mieszanek dywanowych. W ich skład wchodzą między innymi trawy gazonowe. Wymagają one jednak bardzo częstego podlewania i sporej uwagi przy pielęgnacji. Przy ich wyborze efekt będzie jednak najlepszy.

Wymagające pielęgnacji gatunki traw wymagają także częstego koszenia i nawożenia, więc zastanówmy się dwa razy dobrze, na co się piszemy. Dużo mniej zawracania głowy jest przy mieszankach parkowych, jednak nie dają one aż tak oszałamiającego efektu. Jeśli z kolei chcemy trawy wolno odrastające, wybieramy odmianę golfową.

Przy zakładaniu trawnika bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Przede wszystkim musimy zadbać o warstę nośną, czyli tą, do której wyrastają korzenie traw. Jest to około dziesięć, piętnaście centymentrów. Glebie trzeba zapewnić odpowiednią ilość próchnicy. Właściwe produkty do tego bez problemu można znaleźć w sklepie ogrodniczym. Najlepiej też poradzić się sprzedawcy. Odpowiednie nawożenie gleby znacznie poprawia jej strukturę, co ma potem odniesienie przy wzroście trawy. Im lepsza jakość gleby, tym rzadziej trzeba będzie ją potem podlewać. Należy o tym pamiętać.

Siać trawę najlepiej jest w okresie wiosennym lub wczesno-jesiennym. Wtedy trawa najlepiej rośnie, gdyż sprzyjają temu warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy siać w lecie, musimy zaopatrzyć się w dobry system nawadniający. Nie zawsze warto zdawać się na pomoc natury. Jeśli chodzi o technikę siania i odpowiednie proporcje nasion trawy do wielkości podłoża, polecam zapoznać się z filmikami instruktażowymi w Internecie.